Uygun Kredi Bul

kredi-064Bankaların güncel kredi bilgilerini karşılaştırabileceğiniz bir uygulama yazdım geçenlerde. HangiKredi.com üzerinden sağlanan web servis hizmetini kullanarak talep ettiğiniz krediye uygun banka kredi paketlerini size listeliyor ve hangikredi.com servisine yönlendirerek kredi başvurusu yapmanızı sağlıyor.

Tüketici kredisi, konut kredisi (mortgage) veya taşıt kredisi seçeneklerinden birini seçerek, kredileri toplam ödeme, faiz oranı veya aylık ödemeye göre sıralayabiliyorsunuz.

Uygulama sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

uygun kredi bul

uygun kredi bul

uygun kredi bul

uygun kredi bul

uygun kredi bul

uygun kredi bul

Port Adresleri

Çok defa lazım olup da ezbere bilmediğim için tekrar tekrar aramak zorunda kaldığım port numaralarını buraya eklemek istedim. Belki arayan başkaları da olur.

  • 21 : FTP
  • 22 : SSH
  • 23 : TELNET
  • 25 : SMTP
  • 53 : DNS
  • 80 : HTTP

Devamını oku »

Excel’de Bir Sayıyı 0,5 Yuvarlama

Ondalıklı bir sayıyı 0,5 ölçülere yuvarlamak isteyelim. Mesela 162,4 sayısı 162,5 olacak. 122,7 sayısı 122,5 olacak. 18,1 sayısı 18 olacak. A2 hücresinde bulunan bir sayıyı aşağıdaki hazır fonksiyon ile kolayca 0,5 yuvarlayabilirsiniz.

=YUVARLA(A2/0,5 ; 0)*0,5

İngilizce Excel’lerdeki karşılığı

=ROUND(A2/0,5 ; 0)*0,5

Kapalı Bir Excel Dosyasından Veri Çekme

Excel’de başka bir sayfadan veri çekmek için aşağıdaki kod kullanılır.

Bu kodu parçalara ayırırsak, [verioku.xlsx] kısmı içerisinden veri alınacak dosyayı gösterir. Sayfa1 ifadesi verioku.xlsx dosyası üzerinde veri alınacak sayfayı ve son olarak da B2 ifadesi Sayfa1 üzerindeki B2 hücresini gösterir. Bunu VBA içerisinde değişken bir hale getirip, parametrik bir altyordam (sub) olarak tanımlarsak bir çok çalışmamızda pratik olarak kullanabiliriz.

Devamını oku »

Ligin son derbisi ve şampiyonluk ilişkisi

Futbol konusunda çok bilgili biri değilim belki ama uzun yıllardır dikkatimi çekip de “yahu bir ara inceleyeyim” diyerek kenara iteklediğim bir konudur ligin son haftasındaki derbi ve şampiyonluk ilişkisi. Nedense, ligin son haftasında oynanan maçı kimler oynuyorsa şampiyonun o maçtan çıktığı gibi bir detaya dikkat çekmiş beynim. Az önce oturdum ve 2000 yılı sonrasındaki tüm sezonları mackolik üzerinden tarayıp excelde küçük bir tablo oluşturdum.

Devamını oku »

Arduino ile Müzik

Arduino UNO ‘nun taklidi olan bir kart hediye aldım geçenlerde. Daha önce Arduino üzerinde hiç çalışmadığımdan internette biraz örneklerine baktım ve teker teker örnekleri uygulamaya başladım. Sonra bir piezo ile ses çıkarma uygulamasından sonra aklıma frekans bilgilerini kullanarak basit bir müzik çalar yapma fikri geldi. Notalamayı eski monofonik telefonlarda kullandığımız gibi yapmaya çalıştım.

Gerekli malzemeler:

1) Arduino UNO veya taklidi :)

2) Piezo

3) UNO’yu bilgisayara bağlamak için USB kablo

Devamını oku »

Hosting Problemi ve WordPress

Hosting firması PHP sürümünü yükseltince benim Joomla 1.5.15 patlamış. Haliyle üzerinden 2-3 köklü versiyon değişikliği geçti. Eski ile devam etmek olmazdı. İşimden gücümden vakit ayırıp da kendime özel blog scripti yazamadığım için en iyisi hazır sistemlerden birini kullanmaktı. Ben de bu sefer radikal bir karar alarak şu an en güncel sürüm olan WordPress 3.8.1 ‘e geçiş yaptım. Pişman mıyım? Şimdilik değil !! Joomla üzerindeki tüm yedeklerim elimde bulunduğundan tek tek elle siteye girişlerimi yapıyorum. Niye elle yapıyorum, çünkü, zaman içerisinde geçersiz konular olmuş. Mesela, paralel port ile devre kontrolü gibi. Paralel port mu kaldı alla’sen… Bazı konularda içeriklerin tekrar okunup düzeltilmesi gerekiyordu. Onlarla uğraşıyorum şimdi. Eski hataları otomatik olarak buraya taşımaya gerek yok.

Gürültülü Ortamda Desibel Hesaplama

18 Mayıs 2013 İş Güvenliği sınavı sonucunda C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmaya hak kazandım. Bugünlerde belge bekliyorum. Bir taraftan da iş güvenliği ile ilgili güncel bilgileri araştırıp literatür taraması yapıyorum. Bir forumda, ortamda birden fazla ses kaynağı olması durumunda desibel hesabının nasıl yapılacağını sormuşlar. Kursta bize bunu bir tablo üzerinden anlatmışlardı. Oysa lisans eğitimimde aldığım Ergonomi dersinde bu tabloyu oluşturan logaritmik bir formül hatırlıyordum. İşte formül:

Devamını oku »

Panic: Could not open AVD config file …

AVD Manager üzerinde tanımladığınız sanal cihazınızı açarken aşağıdaki hata mesajını alıyorsanız çözüm burada.

PANIC: Could not open AVD config file: C:\Documents and Settings\G¶khan\.android\avd\AndroidVD1.avd/config.ini

Baktınız dosya yerinde. Peki problem ne? Problem Windows kullanıcı adınızı oluşturan Türkçe karakterlerde. Kırmızı ile yazılan yerde normalde Gökhan yazılması lazım. Win7 üzerinde bu konuda bir problem yaşamıyorum. Ama AVD Manager ‘ın bu konuda bir sıkıntısı var. Peki o halde biz de bunu sorun olmaktan çıkaralım.

Devamını oku »

Alt Küme Bulma Algoritması

GİRİŞ

Geçenlerde ziyaretçilerden biri bir elektronik posta ile bana ulaştı. 4 elemanlı bir kümenin tüm alt kümelerini oluşturabilecek bir kod talebinde bulundu. Normalde uzun bir süredir bu tarz isteklere cevap vermiyorum. Zira özel sektörde çalışan, evli barklı biri olduğum için özel istekleri çözümlemeye vaktim yok. Fakat bu problem çok eskiden bir kaç defa önüme çıkmıştı ve sonrasında sümen altı etmiştim. Tekrar önüme çıkınca ilk müsait zamanımda tekrar kafa yormayı istedim ve sonunda kendi oluşturduğum bir çözüm metodu buldum. Belki yıllar yıllar önce bu metodu bulan biri olmuştur. Hak yemeyelim. O kadar derin bir literatür taraması yapamadım. Google amcayla bir kaç defa haşır-neşir oldum ama bulduğum sonuçlar beni pek tatmin etmedi. Genelde 1’den başlayan ve sıralı şekilde integer elemanlara sahip dizilerin çözümleri yapılmıştı. Mesela A={1, 2, 3, 4, 5, 6} kümesi gibi. Ben biraz daha genel bir şey istedim. String ifadeleri de kapsayabilsin. Hatta tek karakterli değil, çok karakterli elemanlara sahip dizileri de kapsayabilsin. Mesela B={1, 13, “ABC”, 8, “onalti”, 55} gibi. İncelediğim bir çok algoritmayı Ali Ağaoğlu gibi “Bu değil, bu da değil, bu hiç değil, olmamış” diyerek elimin tersiyle ittim. Sonra “işte bu” diyerek “Altküme 1453″ projemi bitirdim. Bilgisayarınızın hemen yanında böyle bir algoritma istemez misiniz?

Devamını oku »