Arduino ile Müzik

Arduino UNO ‘nun taklidi olan bir kart hediye aldım geçenlerde. Daha önce Arduino üzerinde hiç çalışmadığımdan internette biraz örneklerine baktım ve teker teker örnekleri uygulamaya başladım. Sonra bir piezo ile ses çıkarma uygulamasından sonra aklıma frekans bilgilerini kullanarak basit bir müzik çalar yapma fikri geldi. Notalamayı eski monofonik telefonlarda kullandığımız gibi yapmaya çalıştım.

Gerekli malzemeler:

1) Arduino UNO veya taklidi :)

2) Piezo

3) UNO’yu bilgisayara bağlamak için USB kablo

Devamını oku »

Hosting Problemi ve WordPress

Hosting firması PHP sürümünü yükseltince benim Joomla 1.5.15 patlamış. Haliyle üzerinden 2-3 köklü versiyon değişikliği geçti. Eski ile devam etmek olmazdı. İşimden gücümden vakit ayırıp da kendime özel blog scripti yazamadığım için en iyisi hazır sistemlerden birini kullanmaktı. Ben de bu sefer radikal bir karar alarak şu an en güncel sürüm olan WordPress 3.8.1 ‘e geçiş yaptım. Pişman mıyım? Şimdilik değil !! Joomla üzerindeki tüm yedeklerim elimde bulunduğundan tek tek elle siteye girişlerimi yapıyorum. Niye elle yapıyorum, çünkü, zaman içerisinde geçersiz konular olmuş. Mesela, paralel port ile devre kontrolü gibi. Paralel port mu kaldı alla’sen… Bazı konularda içeriklerin tekrar okunup düzeltilmesi gerekiyordu. Onlarla uğraşıyorum şimdi. Eski hataları otomatik olarak buraya taşımaya gerek yok.

Gürültülü Ortamda Desibel Hesaplama

18 Mayıs 2013 İş Güvenliği sınavı sonucunda C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmaya hak kazandım. Bugünlerde belge bekliyorum. Bir taraftan da iş güvenliği ile ilgili güncel bilgileri araştırıp literatür taraması yapıyorum. Bir forumda, ortamda birden fazla ses kaynağı olması durumunda desibel hesabının nasıl yapılacağını sormuşlar. Kursta bize bunu bir tablo üzerinden anlatmışlardı. Oysa lisans eğitimimde aldığım Ergonomi dersinde bu tabloyu oluşturan logaritmik bir formül hatırlıyordum. İşte formül:

Devamını oku »

Panic: Could not open AVD config file …

AVD Manager üzerinde tanımladığınız sanal cihazınızı açarken aşağıdaki hata mesajını alıyorsanız çözüm burada.

PANIC: Could not open AVD config file: C:\Documents and Settings\G¶khan\.android\avd\AndroidVD1.avd/config.ini

Baktınız dosya yerinde. Peki problem ne? Problem Windows kullanıcı adınızı oluşturan Türkçe karakterlerde. Kırmızı ile yazılan yerde normalde Gökhan yazılması lazım. Win7 üzerinde bu konuda bir problem yaşamıyorum. Ama AVD Manager ‘ın bu konuda bir sıkıntısı var. Peki o halde biz de bunu sorun olmaktan çıkaralım.

Devamını oku »

Alt Küme Bulma Algoritması

GİRİŞ

Geçenlerde ziyaretçilerden biri bir elektronik posta ile bana ulaştı. 4 elemanlı bir kümenin tüm alt kümelerini oluşturabilecek bir kod talebinde bulundu. Normalde uzun bir süredir bu tarz isteklere cevap vermiyorum. Zira özel sektörde çalışan, evli barklı biri olduğum için özel istekleri çözümlemeye vaktim yok. Fakat bu problem çok eskiden bir kaç defa önüme çıkmıştı ve sonrasında sümen altı etmiştim. Tekrar önüme çıkınca ilk müsait zamanımda tekrar kafa yormayı istedim ve sonunda kendi oluşturduğum bir çözüm metodu buldum. Belki yıllar yıllar önce bu metodu bulan biri olmuştur. Hak yemeyelim. O kadar derin bir literatür taraması yapamadım. Google amcayla bir kaç defa haşır-neşir oldum ama bulduğum sonuçlar beni pek tatmin etmedi. Genelde 1’den başlayan ve sıralı şekilde integer elemanlara sahip dizilerin çözümleri yapılmıştı. Mesela A={1, 2, 3, 4, 5, 6} kümesi gibi. Ben biraz daha genel bir şey istedim. String ifadeleri de kapsayabilsin. Hatta tek karakterli değil, çok karakterli elemanlara sahip dizileri de kapsayabilsin. Mesela B={1, 13, “ABC”, 8, “onalti”, 55} gibi. İncelediğim bir çok algoritmayı Ali Ağaoğlu gibi “Bu değil, bu da değil, bu hiç değil, olmamış” diyerek elimin tersiyle ittim. Sonra “işte bu” diyerek “Altküme 1453″ projemi bitirdim. Bilgisayarınızın hemen yanında böyle bir algoritma istemez misiniz?

Devamını oku »

AJAX ve HTML5 ile Şebeke Uygulaması

Şebeke diyagramları üzerinde çalışanlar için web sayfaları üzerinde pratik şebeke yapıları oluşturabilecekleri bir script yazdım. CSS, AJAX ve HTML5 ile kodlanmış olan bu scripti geliştirilmeye açık olarak paylaşıyorum. İsteyen herkes scripti geliştirebilir ve kullanabilir. Script sadece şebeke yapısı kurmakta. Şebeke üzerinde herhangi bir hesaplama yapmamakta. Ama siz dilerseniz bu şebeke yapısı üzerinde çeşitli geliştirmeler yaparak online bir şebeke analiz scripti geliştirebilirsiniz. Bu tür işlere eskisi gibi vakit ayıramadığım için işin çekirdek kısmını yazıp bıraktım. Bu noktadan sonra isteyen herkes, ücretsiz olarak, bu scripti indirip kendi amaçları doğrultusunda geliştirebilir. Dünyayı ele geçirmek amaçlı kullanımı yasaktır :)

Devamını oku »

Android Ortalama Vade Hesabı

Android Ortalama Vade

Programın ekran görüntüsü
Samsung Galaxy Gio

Kısa bir zaman önce ilk Android uygulamam olan Kredi Hesaplama programını Google Play’e yüklemiştim. Şimdi de Android ile Ortalama Vade Hesaplaması yapabileceğiniz bir uygulamayı yükledim.

Ortalama vade, bir çok muhasebeci ve satış-pazarlama çalışanı için gerekli bir hesap tekniği. Böyle bir hesabı pratik olarak istediğiniz her yerde yapmak büyük bir kolaylık olacaktır. Program, belirlenmiş bir vade tarihine göre yapılacak ödemelerin (tarih x para) işlemine göre ağırlıklı ortalamasını almakta ve tüm ödemelerin ortalama vade tarihini hesaplamakta.

Sonuçlarla ilgili olarak şimdiye kadar onlarca kez test yapmış olmama rağmen olası bir hesap hatasını düşünerek, sonuçların hiç bir şekilde kontrol edilmeden finansal işlemlerde direkt olarak kullanılmamasını tavsiye ederim. Program verileri bilgi vermek amaçlıdır. Programın kullanımından dolayı oluşabilecek zararlarınızdan ben sorumlu değilim.

Programın kullanımı sırasında oluşabilecek her türlü hatayı bana iletirseniz süratle bunları giderilmesine ve herkes için faydalı bir hizmet oluşmasına katkıda bulunmuş olursunuz.

Umarım herkese yararlı olur.

Ortalama Vade Programını Android Marketten ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz.

Excel’de ScreenUpdating Özelliği

Excel‘de VBA kullanan bir çok kişi bir sayfadaki verileri döngü ile tararken işlemin çok uzun sürmesinden şikayetçi olur. Mesela 1000 satırlık bir sayfamız olsun. VBA ile makro hazırlayarak belli bir kritere uyan hücrelerin yanına “gokhanca.com” yazdırmak isteyelim. İşlem çok basit:

Bu işlemi yaparken neredeyse 20-30 saniye beklediğimiz olur. Hatta iç içe döngü kullansaydık süre bir hayli artacak ve tahammül edilmez bir hal alacaktı. Çünkü makro yukarıdaki gibi çalışırsa her döngü adımında ekrandaki ilgili hücreyi güncelleyecek. Bu da büyük vakit kaybı demek. O zaman ScreenUpdating özelliğini kullanmanın tam sırası.

Devamını oku »

Online Icon Hazırlama

Web’de gezerken tesadüfen bulduğum bu sayfa belki bir çok kişinin minik ama önemli bir sorununa çare olacak. Online olarak icon veya mouse cursor hazırlayabileceğiniz ücretsiz ve gayet de başarılı bir site. www.rw-designer.com/software adresine girip bu işin ne kadar kolaylıkla hazırlandığını görünce şaşıracaksınız. Mesela web sayfanız için favicon.ico dosyası hazırlamak isterseniz hazır resimlerden seçebilir veya tamamen sıfırdan oluşturabilirsiniz.

Excel’de Süzmeleri Kapatmak

Süzme işlemi Excel‘de çok kullanılan bir işlem. Özellikle iş hayatında koca koca tablolar tutanlar için birebirdir. Fakat bunun en sinir bozucu yanlarından biri birden fazla süzme açıldığında kapatmak için tek tek kontrol etmek. Bazen öyle oluyor ki bütün süzmeleri kapattım sanıyorsunuz ama kapanmamış bir süzme kalmış olabiliyor. Bunun için iki farklı metot ile tüm süzmeleri pratik olarak kapatmanın yöntemini anlatacağım.

Devamını oku »