Excel’de ScreenUpdating Özelliği

By | 24 Şubat 2012

Excel‘de VBA kullanan bir çok kişi bir sayfadaki verileri döngü ile tararken işlemin çok uzun sürmesinden şikayetçi olur. Mesela 1000 satırlık bir sayfamız olsun. VBA ile makro hazırlayarak belli bir kritere uyan hücrelerin yanına “gokhanca.com” yazdırmak isteyelim. İşlem çok basit:

Bu işlemi yaparken neredeyse 20-30 saniye beklediğimiz olur. Hatta iç içe döngü kullansaydık süre bir hayli artacak ve tahammül edilmez bir hal alacaktı. Çünkü makro yukarıdaki gibi çalışırsa her döngü adımında ekrandaki ilgili hücreyi güncelleyecek. Bu da büyük vakit kaybı demek. O zaman ScreenUpdating özelliğini kullanmanın tam sırası.

True / False değerleri alan ScreenUpdating özelliği ile döngünün her adımında ekranı güncellemezsiniz. Ekran güncellemeyi istediğiniz zaman pasif yapıp istediğiniz zamana aktif hale getirebilirsiniz. Mesela yukarıdaki örnekte döngünün başına,

yazalım. Sonra döngü bir güzel çalışsın. Döngü bitiminde

yazalım. Göreceksiniz ki bütün hücreler tek seferde güncellenmiş olacak. Yalnız bu bile 1-2 saniye sürüyor ama yine de elde ettiğimiz vakit kazancı çok fazla.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir