Excel’de Süzmeleri Kapatmak

By | 5 Ocak 2012

Süzme işlemi Excel‘de çok kullanılan bir işlem. Özellikle iş hayatında koca koca tablolar tutanlar için birebirdir. Fakat bunun en sinir bozucu yanlarından biri birden fazla süzme açıldığında kapatmak için tek tek kontrol etmek. Bazen öyle oluyor ki bütün süzmeleri kapattım sanıyorsunuz ama kapanmamış bir süzme kalmış olabiliyor. Bunun için iki farklı metot ile tüm süzmeleri pratik olarak kapatmanın yöntemini anlatacağım.

1. YÖNTEM: BUTON OLUŞTURALIM.

Araçlar menüsünden Özelleştir‘i seçin. Açılan pencerede Komutlar sekmesinden sol listeden Veri seçeneğine tıklayın. Sağ taraftaki listede Veri menüsüne ait bir çok komutu göreceksiniz. Bunlar arasında Tümünü Göster diye bir komut var. Bu komutu mouse ile sürükleyip Excel araç çubuklarından birinin üstüne koyun. Artık pratik olarak kullanabileceğimiz bir butonumuz var. Fakat biraz görüntüsünü değiştirelim. Çünkü varsayılan olarak ikonsuz ve yazılı geliyor. Biz yazıyı kaldıralım ve yerine küçük bir ikon koyalım.

Koyduğumuz Tümünü Göster komutu üzerinde sağ tıklayın. Düğme Görüntüsünü Değiştir sekmesinden hazır bir ikon seçin veya Düğme Görüntüsünü Düzenle sekmesinden bir ikon çizin. Sonra yine aynı menüden Varsayılan Stil seçeneğini seçin. Artık bir araç çubuğu elemanı gibi butonumuz oldu. İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

2. YÖNTEM: VBA ÜZERİNDEN KONTROL

Yukarıdaki komut satırı ile Sayfa1 üzerindeki tüm süzme işlemlerini iptal etmiş olursunuz.

3. YÖNTEM: HAZIR MENÜ BUTONU

Veri menüsüne gelin. Filtre butonunun hemen yanındaki Temizle butonuna basın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir