Excel ile RPW – Montaj Hattı Dengeleme

By | 28 Mart 2019

montaj hattı, assembly lineBir montaj hattında RPW (konum ağırlıklı dengeleme) yöntemiyle istasyon ataması yapabileceğiniz, kullanımı basit bir Excel dosyası hazırladım. Programın kullanım şekli daha önceki Excel versiyonu ile aynı. Fakat daha gelişmiş özellikler içermekte.

Öncelikle belli bir işi belli bir istasyona sabitleme özelliği ekledim. Bazı durumlarda iş akışındaki donanımsal kısıtlamalar nedeniyle bazı işleri ancak bazı istasyonlarda yapmak zorunluluğu olabilir. Mesela, normal hesaplamada 4 nolu iş öğesi 3. istasyona yerleşebilecekken üretim/hizmet tesisinin fiziki koşulları nedeniyle 4 nolu iş öğesi 5. istasyonda kalmak zorunda olabilir. Her makina, techizatın taşınması mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda istasyon atama işlemini (olduğu haliyle) hesaplamak için bir çözüm sunmak istedim. Bu çözümü sunarken, sabit bir istasyona atanmış işin ardında ona bağlı olan işler de o istasyon ve sonrasına atanabilir. Daha öncesine atanamaz.

İkinci önemli değişiklik, hesaplama işlemi bittikten sonra programın size akış şemasını Excel nesneleri ile çizebilmesi. Bunu hesaplama sonrasında tercihe bıraktım. Eğer akış şeması çizdirmek isterseniz, istasyonları ve istasyonlar içerisine yerleştirilen iş öğelerini çizer. İş öğeleri arasındaki akış oklarını gösterir.

(Rar şifresi : gokhanca.com)

Program henüz TEST aşamasında. Bir çok defa test ederek sonuçların doğruluğunu kontrol ettim fakat öngörülemeyen problemler olabilir. Tam kararlı hale geldiğinde burada belirteceğim. TEST aşamasında desteğiniz programın gelişimi için önemlidir. Düzeltilmesi gereken yerleri, hataları veya ilave önerilerinizi paylaşırsanız ortaya faydalı bir yazılım çıkmış olur.

2 thoughts on “Excel ile RPW – Montaj Hattı Dengeleme

 1. Didem Beren

  Hocam iyi günler. Ben excel dosyasına ulaşamıyorum. Sorun dosyanın şifreli olması. Bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler..

  Reply
  1. ugokhan Post author

   Merhaba.. rar şifresini yazıya eklemeyi unutmuşum. Ekledim. Tekrar indirmenize gerek yok.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir