Visual Basic ile MySQL Veritabanı Kullanımı

By | 16 Eylül 2009

Visual Basic 6.0 programının günümüzde geçerliliğini yitirmiş olması kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçek. Fakat bu demek değildir ki artık hiç bir işe yaramaz. Sadece günümüzdeki programlama dilleri birden çok platformda ve çok farklı dillerle entegre olabilen güçlü ve esnek yapıları ile tercih sebebi. Özellikle .NET gibi güçlü bir yapının yanında hala daha VB 6.0 ‘dan bahsediyor olmak olmaz. Fakat buna rağmen uygulamalarında VB 6.0 kullanması gereken programcılar için çok da kötü senaryolar yazmaya gerek yok. Bu konu anlatımında MySQL veritabanına bağlanma ve veritabanı işlemleri üzerinde duracağım. Ama bunun için iki tane ön kabulüm var.

İlk olarak, sisteminizde MySQL ODBC 5.1 Driver kurulu olduğunu varsayarak konu anlatımıma geçiyorum. Bunu öğrenmek için Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Veri Kaynakları (ODBC) programı çalıştırılarak ekrana gelen ODBC sürücüleri listesine bakabilirsiniz. İnternette birçok kaynakta ücretsiz olarak MySQL ODBC 5.1 sürücüsü bulmak mümkün. İndirip, bilgisayarınıza kurup, ODBC Yöneticisi programında Ekle butonuna basarak listeye MySQL sürücüsünü ekleyebilirsiniz. Ekleme işlemi sırasında server olarak “localhost” yazmalısınız.

İkinci olarak, MySQL veritabanına ulaşmayı ve tabloları görüntülemeyi, düzenlemeyi, silmeyi, veritabanı yaratmayı, kısacası SQL dilini bildiğinizi varsayıyorum. Zira, bu işlemleri de anlatmam konu dağınıklığına sebep olacak. Amacım sadece bağlantının nasıl yapıldığıdır. Bu belirttiğim işlemler ancak başka bir konu anlatımının içeriği olabilir ve gerçekten çok kapsamlı ele alınması gereken konulardır.

1. MySQL Veritabanı ile Bağlantı Kodları

Projemize Public yapısında Baglanti adında bir değişken tanımlayalım. Bunu bir module içerisinde yapıyoruz.

Bu değişkenin Public olmasının sebebi birden çok form üzerinde bağlantı yaparken bu değişkenin tanınmasını sağlamak. Programımızın ilk açılan formunun Load olayına aşağıdaki kodları ekleyelim. Her forma eklemenize gerek yok. İlk açılan forma konulması yeterli.

Artık Baglanti değişkeni MySQL ile bağlantı sağlamak isteyen her nesne için kullanıma hazır. MySQL bağlantısını yaparken veritabanı adı, kullanıcı adı, şifre, server gibi değerleri kendi değerlerinize göre değiştirmelisiniz.

2. ADODC Nesnesi ile MySQL’e Bağlanalım

Formun üzerine 1 adet Adodc nesnesi ekleyelim. Bu formun Load olayına aşağıdaki kodu yazalım.

İşte bu kadar. Ekleyeceğiniz her Adodc nesnesi için aynısını yapabilirsiniz. Üstelik bütün formlarda kullanım şekli aynı olacak.

Şimdi bir sorgu yazalım ve çalıştıralım.

Adodc nesnesi için Properties penceresi üzerinde herhangi bir ayarlama yapmaya gerek yok. Bu kodlar ile MySQL için gerekli bağlantılar yapılmış olacaktır. Sorgumuzu yaptık ama sonuçları göremedik. Tüm sonuçları MSHFlexGrid üzerine dökelim. Bunun için MSHFlexGrid nesnesinin DataSource özelliğini Adodc1 yapalım. Ardından da yukarıda en son verdiğim kodu şu şekilde değiştirelim.

MySQL ile bağlantı kurup veri alışverişi yapmak isteyen bütün nesneler için Baglanti değişkenini yukarıdaki gibi kullanabilirsiniz. Programınızın açılışında Textbox ile kullanıcıdan veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifresi gibi değerleri alıp Baglanti değişkenine dinamik olarak tanımlayabilirsiniz. Böylece sabit bir bağlantı yerine programın açılışında kullanıcı tarafından seçilebilen dinamik bir bağlantı sağlamış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir